Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

Ελλάδα - Σλοβενία 65-73

Φωτογραφία για Ελλάδα - Σλοβενία 65-73
Η εθνική ξύπνησε στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Σλοβενία, μετέτρεψε το -26 (36-62 στο 26') σε -6 (62-68) 1:30'' πριν το τέλος, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά, γνωρίζοντας την ήττα από τους Σλοβένους με 73-65. Νίκη επί της Κροατίας και ήττα της Ισπανίας από την Ιταλία για να προκριθούν οι διεθνείς.Η εθνική μας ηττήθηκε από τη Σλοβενία με 73-65 και πλέον οι πιθανότητες πρόκρισης της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ ελαχιστοποιούνται.

Πλέον οι διεθνείς μας θέλουν νίκη την Δευτέρα (16/09) απέναντι στην Κροατία και παράλληλα νίκη της Ιταλίας επί της Ισπανίας για να τσεκάρουν το "εισιτήριο" τους για τους "8" της διοργάνωσης.

Στα 40 δευτερόλεπτα ο Γκόραν Ντράγκιτς έκλεψε τη μπάλα και έκανε το 62-70 για τους Σλοβένους, οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ πόντους, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο αγώνας

Ο Σπανούλης με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 4-2 για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τους Σλοβένους, όμως έχοντα σε εξαιρετική κατάσταση τον Γκόραν Ντράγκιτς που σημείωσε 11 συνεχόμενους πόντους να ξεφεύγουν με 4-11 στο δεύτερο λεπτό του ματς. Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των διεθνών μας. Οι Σλοβένοι με σουτ τριών πόντων αύξησαν την διαφορά στο 11-19, ενώ ο Γιάκα Λάκοβιτς πέτυχε το 11-22. Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε στο 13-26, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Σλοβένου γκαρντ.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Μπλάζιτς με σουτ τριών πόντων σημείωσε το 13-29, με τον Ζόραν Ντράγκιτς να πετυχαίνει το 22-34. Ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε το 22-37 στο 16ο λεπτό για να κάνει ο ίδιος παίκτης το 39-22. Ο Νίκος Ζήσης μείωσε σε 24-39 και ο Πρίντεζης πέτυχε το 26-39. Ο Γιοκσίμοβιτς έκανε το 41-26, με τους Σλοβένους να έχουν 13 πόντους από αιφνιδιασμό. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-27 για τους Σλοβένους, έπειτα από καλάθι του Ζόραν Ντράγκιτς.