Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2017

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΩΝ 30-14 (ημ.13-8).

Καταπληκτική εμφάνιση και νίκη μεγάλης σημασίας πέτυχε ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ στο Κ.Γ Γαλανόπουλος  με , 30-14  απέναντι της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ, αήττητη μέχρι εκείνη την αγωνιστικής, που της δίνει ελπίδες  για τα μπαράζ ανόδου της Α2.

Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ξεκινώντας μουδιασμένος στο πρώτο 20’ λεπτό  προηγούνταν σθεναρά με 2-3 γκολ  διευρύνοντας το σκορ στο τελευταίο 10’ λεπτό, 13-8 που ήταν και το αποτέλεσμα του Α’ ημιχρόνου.
Η συνεχεία του Β’ ημιχρόνου ήταν καθολική για την ομάδα του Βυζαντινού με αποτελεσματικές  επιθετικές άμυνες  6-1 και 4-2  δημιούργησε  γρήγορες αντεπιθέσεις και  σε συνάρτηση  με τον πλουραλισμό των παικτών της στην επίθεση δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα να αντιδράσει. Το τελικό σκορ 30-14 ήταν φυσιολογικό .
Σε δηλώσεις του αρχηγού της Ομάδας του Βυζαντινού  Μ.Γκίκα, μας δήλωσε. « Πρώτα από όλα θέλω να ευχαριστήσω το ένθερμο φίλαθλο κοινό του Λουτρακίου που παραβρέθηκε στο Γ.Γαλανοπουλος να στήριξη την ομάδα μας. Κερδίσαμε, ως σήμερα την αήττητη  ομάδα της Πάτρας σχετικά εύκολα με  το αποτέλεσμα να μας δικαιώνει. Ως γνωστό η ήττα του αντιπάλου δίνει άξια στον νίκη. Την επόμενη αγωνιστική έχουμε ρεπό και αναμένουμε το αποτέλεσμα της  Πάτρας με το Ναύπλιο για να δούμε αν θα  είμαστε στα μπαράζ της Α2. Η συνεχεία μας βρίσκει να συνεχίζουμε στο κύπελλο Φ. Μπαβας   με αντίπαλο τον Πανιώνιο.
ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ  ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ ( Π. Παπαδόπουλος): Γ. Αικατερίνης 8, Χ. Πλιακούρας 1, Μ. Γκίκας 5, Α. Κάπας, Θ. Μπάμπης 1, Π. Παπαδόπουλος 2, Ν. Παλαιολόγος, Χ. Μαρινάκης, Κ. Βλαχογιώργος, Δ. Παππάς, Ε. Οικονόμου 2, Α. Φίλης, Κ. Βασιλειάδης 7, Α. Ρουμελιώτης 4.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΩΝ (Γ. Παπαγιαννόπουλος): Τ. Διαμαντόπουλος, Μ. Μάρκοβιτς 3, Δ. Βύρλος 1, Π. Παπαλέξης, Φ. Χαραλαμπάκης,  Δ. Μακρυδάκης 2, Π. Μαρκάτος, Δ. Καλούδης 4, Γ. Παπαδόπουλος 1, Κ. Παναγιωταρόπουλος 1, Ν. Διάφας, Α. Τσάμης, Κ. Κωνσταντινίδης 2, Ε. Βύρλος, Η. Παπανικολάου,
Διαιτήτες  : Σκαπέρας-Γιαβρούντας.

Τα 5’λεπτα: 1-2, 4-4, 4-5, 7-7, 11-7, (13-8) Α’ ημιχ,
                    17-8, 19-9, 22-10, 24-11, 26-12, (30-14) τελικό.
2’ αποβολές : 3/3 – 3/3,  πέναλτι: 2/1 – 0/4.