Δευτέρα 8 Δεκεμβρίου 2014

Πρώτος με… μαξιλάρι τεσσάρων πόντων ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να αποσπαστεί επτά βαθμούς από τον Ολυμπιακό, ωστόσο γνώρισε βαριά ήττα από την Ξάνθη στα Πηγάδια με 4-2.

Στην ουσία, οι «ερυθρόλευκοι» που έμειναν στο 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, στο «Καραϊσκάκη» το Σάββατο… ροκάνισαν κατά ένα πόντο την απόσταση που τους χώριζε από την κορυφή, πριν την 13η στροφή του πρωταθλήματος της Super League.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Τρίπολη, όπου ο Αστέρας και ο Παναθηναϊκός έμειναν στο 1-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής η Βέροια ξεπέρασε το εμπόδιο του Πλατανιά επικρατώντας 2-0, ενώ στην Κέρκυρα ΑΟΚ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με γκολ του Λαζαρίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την Κυριακή η Νίκη επικράτησε 2-0 της Καλλονής και ξεκόλλησε από την… ουρά του βαθμολογικού πίνακα, αφού προσπέρασε τον Εργοτέλη. Στο Αγρίνιο, σε μία αναμέτρηση με τρία χαμένα πέναλτι και δύο κόκκινες κάρτες ο Παναιτωλικός νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο, ενώ στο Ηράκλειο ο Λεβαδειακός πήρε νέα εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας 2-0 τον ΟΦΗ.

Η αυλαία πέφτει την Δευτέρα με το παιχνίδι Πανθρακικός-Εργοτέλης.