Δευτέρα 13 Οκτωβρίου 2014

Σπουδαία εκτός έδρας Νίκη για τον Ποσειδώνα στην Θεσσαλονίκη!!!

Μεγάλη Θεσσαλο-ΝΙΚΗ επι της ΧΑΝΘ με 21-23

Το Σάββατο 11/10 ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ελλάδος Χάντμπολ με τα παρακάτω αποτελέσματα: ΧΑΝΘ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 21-23, ΠΑΟΚ – Διομήδης Άργους 20-25, ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ 86 – ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 21-24, Κιλκίς – ΑΕΚ 25-31, Φίλιππος Βέροιας – Αναγέννηση Βύρωνα 27-20 και Φοίβος Συκεών – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 21-19.
Μια πολύ σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα μας εκτός έδρας επι της ΧΑΝΘ με 21-23 που κρίθηκε σχεδόν στα τελευταία λεπτά.
Για μια ακόμη φορά κληθήκαμε να ανταπεξέλθουμε και να καλύψουμε την αρχική νωθρότητα μας στον αγωνιστικό χώρο. Το παιχνίδι ξεκίνησε στα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικό και από τις δύο ομάδες.
Με ένα ξέσπασμα οι αντίπαλοι, με καλές επιλογές αλλά και πολλά δικά μας αβίαστα λάθη τους δώσαμε το δικαίωμα να προηγηθούν με 7-2 στο 20ο λεπτό.
Στο σημείο εκείνο ο προπονητής μας έδωσε εντολή στον τερματοφύλακα μας Μπάρμπα Γιώργο να αλλάξει τον νωθρό Βλαχογεώργο. Μια κίνηση που αποδείχτηκε ΜΑΤ. Ο Μπάρμπας ξεκίνησε το ρεσιτάλ του με μια απόκρουση πέναλτι, και στην συνέχεια με ανεβασμένη ψυχολογία άρχιζε να  δίνει μεγαλύτερη πίστη στους συμπαίκτες του και να αντιδρούν και οι ίδιοι παρασυρόμενοι από την απόδοση του.
Στο ημίχρονο κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα στα 2 γκόλ και το σκορ να είναι στο 10-8.Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο προπονητής μας Κος Γραμματικός, τους ανέλυσε τα λάθη τους και τους ζήτησε να γίνουν μια γροθιά.
Η πορεία της ομάδας στην συνέχεια του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική. Με πίεση στην άμυνα με τους Παπαδιονυσίου, Βαμβακά, Οικονόμου, Ρουμελιώτη και Τρουμπέτας να είναι επικεφαλείς, κατάφεραν να κλονίσουν τους αντιπάλους τους και με εύκολα γκόλ όχι μόνο να ισοφαρίσουμε αλλά και να περάσουμε με ένα γκολ στο 35ο λεπτό και από εκείνη τη στιγμή να μην ξαναχάσουμε το προβάδισμα.
Ο Μπάρμπας να συνεχίζει να δίνει σιγουριά κάτω από το τέρμα και ο Πέρρος με τον Βαμβακά να ανακατεύουν τους αντιπάλους και να σκοράρουν κατά το δοκούν.
Αντέδρασε η ΧΑΝΘ 10 λεπτά πριν το τέλος αλλά δεν έφτασε για να κάνουν την ανατροπή και έτσι ήρθε η σπουδαία αυτή εκτός έδρας νίκη μας με 21-23.
Ξέσπασαν όλοι οι παίκτες σε έξαλλους πανηγυρισμούς γιατί εκτός από την σπουδαία εμφάνιση νίκησαν και τον κακό τους εαυτό αλλά και την κούραση της αυθημερόν μετακίνησης αλλά και την εμβόλιμης προηγούμενης αγωνιστικής.

ΧΑΝΘ- ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 21-23
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 6-2, 7-3, 9-6, 10-8 (ημχ.), 10-11, 11-14, 14-16, 15-19, 18-20, 21-23
Χ.Α.Ν.Θ. (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Ορφανουδάκης, Καφαντάρης 1, Σπυρόπουλος 4, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Π, Δέσπος 1, Λάππας 1, Ναουμίδης 3, Κόντης 6, Μαυρόπουλος, Αργυρίου 4, Τσαβδάρης 1, Παπαχρήστου, Πλατής, Παπαδόπουλος Ν
Ποσειδώνας Λουτρακίου (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογιώργος, Βαμβακάς 4, Πέρρος 9, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Μανιουδάκης, Οικονόμου, Παπαδιονυσίου 1, Μπάρμπας, Γαβριηλίδης, Τρουμπέτας 3, Μελετάκος 3, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 3
Διαιτητές: Χασκής- Λινάρδος, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 2/1-2/2

Δηλώσεις
Νίκος Μάντζος (προπονητής ΧΑΝΘ): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά και ελέγχαμε το παιχνίδι σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο όμως του δεύτερου μέρους η περιφέρειά μας δεν βρήκε λύσεις, εγκλωβιστήκαμε στην προωθημένη άμυνα του αντιπάλου, είχαμε κακή αποτελεσματικότητα αλλά δώσαμε και εύκολα δώρα-γκολ στον . Στη συνέχεια επανήλθαμε, παλέψαμε αλλά δεν καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή. Θέλω όμως να μείνω στην προσπάθεια των αθλητών μου και μέσα από την καθημερινή δουλειά θα γινόμαστε ολοένα και καλύτεροι. Το πρωτάθλημα είναι στο ξεκίνημά του ακόμη και ο δρόμος που έχουμε όλοι να διανύσουμε είναι μακρύς»

Νίκος Γραμματικός (προπονητής Ποσειδώνα): «Ξέραμε ότι ερχόμασταν να αντιμετωπίσουμε μία νεανική αλλά πολύ σκληροτράχηλη και δουλεμένη ομάδα, που έχει μέλλον. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά στο δεύτερο ημίχρονο προσαρμόσαμε την άμυνά μας στα ατομικά μαρκαρίσματα και σε αυτόν τον τομέα πήγαμε καλά. Επιθετικά κάναμε πολλά λάθη αλλά τελικά πήραμε τη νίκη που μας δίνει ώθηση να συνεχίσουμε και από παιχνίδι σε παιχνίδι θα βελτιωνόμαστε»